AUC HISTORIA UNIVERSITATIS CAROLINAE PRAGENSIS, Vol 52 No 1 (2012), 25–38

Věda a vysokoškolský vzdělávací systém ve vztahu k proměnám hospodářského mechanismu v Československu (České republice) od roku 1945 do současnosti

Pavel Urbášek

zveřejněno: 02. 11. 2014

Science and the System of Higher Education in Relation to Changes in the Economic Mechanism in Czechoslovakia (Czech Republic) since 1945 The aim of this article is to outline the relation between the system of higher education and so-called ‘science and research base’ on the one hand and changes in existing economic mechanism on the other hand in Czechoslovakia in 1945–1989. Post-1989 changes in this relation are also briefly addressed.

klíčová slova: Czechoslovakia; 1945–1989; system of higher education; science; economic mechanism