AUC PHILOLOGICA

AUC Philologica (Acta Universitatis Carolinae Philologica) je akademický časopis publikující jak lingvistické, tak literárně historické a teoretické studie. Nedílnou součástí časopisu jsou i recenze odborných knih a zprávy z akademického prostředí.

Časopis je indexován v databázích CEEOL, DOAJ, EBSCO a ERIH PLUS.

AUC PHILOLOGICA, Vol 2013 No 2 (2013), 203–218

A posição do adjetivo no sintagma nominal no português contemporâneo: Análise corporal

[The Position of Adjectives in Nominal Syntagma in Contemporary Portuguese: a Corpus Analysis]

Jan Hricsina

zveřejněno: 29. 12. 2014

The article examines the position of Portuguese adjectives in the nominal syntagma and aims to determine the criteria of their collocation. The analysis is based on the corpus CETEMPúblico.

klíčová slova: Portuguese; adjectives; position of adjectives; corpus; CETEMPúblico português; adjetivo; posição do adjectivo; corpus; CETEMPúblico