AUC PHILOLOGICA

AUC Philologica (Acta Universitatis Carolinae Philologica) je akademický časopis publikující jak lingvistické, tak literárně historické a teoretické studie. Nedílnou součástí časopisu jsou i recenze odborných knih a zprávy z akademického prostředí.

Časopis je indexován v databázích CEEOL, DOAJ, EBSCO a ERIH PLUS.

AUC PHILOLOGICA, Vol 2014 No 2 (2014), 193–209

Nahe Synonyme als „schwere Wörter“

[Near Synonyms as “difficult words”]

Marie Vachková

zveřejněno: 28. 12. 2014

Near Synonyms as “difficult words” The study summarises a detailed analysis of two near synonyms by means of corpus analytical methods developed at the Institute of German Language in Mannheim. The adjectives ernstlich and ernsthaft are presented in their collocational behavior explored with FReD (Frequency Relevance Decay) strategy which models the time-dependent relevance of language events from a synchronic perspective. Blízká synonyma jako „obtížná slova“ Studie shrnuje detailní analýzu dvou blízkých synonym pomocí analytických korpusových metod vyvinutých v Institutu pro německý jazyk v Mannheimu. Rozdíly v užití adjektiv ernstlich a ernsthaft jsou prezentovány v jejich typických kolokacích na základě časově perspektivizovaných korpusů pomocí strategie FReD (Frequency Relevance Decay).