PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 7–16

Jaromír Čelakovský – zakladatel univerzitního oboru českých právních dějin

Karel Malý

zveřejněno: 14. 09. 2015

Jaromír Čelakovský – Gründer des Universitätsfachbereiches der tschechischen Rechtsgeschichte In der zweiten Hälfte des 19. Jahrhunderts gerät die Regierung unter den steigenden Druck der Bewegung für die Einführung der tschechischen Lehrsprache, was der Anstrengung der tschechischen Politik für sprachliche Gleichheit im Gebiete der Verwaltung, Gesetzgebung und Rechtsprechung in der böhmischen Ländern entsprach. Nach der nationalen Spaltung der Karl-Ferdinands Universität bemühte sich die tschechische juristische Fakultät um Abschaffung der ausschließlich deutschen oder deutschösterreichischen Art von Juristenerziehung. Die Professorenversammlung gebrauchte die Anfrage des berühmten Historikers und Archivars Jaromír Čelakovský um veniam docendi für frühere Rechtsgeschichte und erteilte ihn die Dozentenwürde für die tschechische Rechtsgeschichte. So entstand auf der juristischen Fakultät das Fach nationaler tschechischer Rechtsgeschichte als zuerst Wahlfach, dann obligatorisch und Čelakovský wurde zum zuerst außerordentlichen und später ordentlichen Professor dieses Fachbereiches. So wurden die Voraussetzungen für eine Entwicklung der Wissenschaft über die Geschichte der nationalen Rechtskultur und die tschechischen Studenten bekamen somit am Ende der Habsburger Monarchie das Bewusstsein über die Existenz einer tschechischen Staatlichkeit, was eine der Voraussetzungen für die Wiederherstellung eines souveränen tschechoslowakischen Staates war.

Creative Commons License
Jaromír Čelakovský – zakladatel univerzitního oboru českých právních dějin is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

E-ISSN: 2464-689X