AUC HISTORIA UNIVERSITATIS CAROLINAE PRAGENSIS, Vol 54 No 1 (2014), 13–19

Introduction: Anthropology and Monstrosity

Michal V. Šimůnek

zveřejněno: 02. 12. 2015

Antropologie & monstróznost Nástup nacistů k moci zásadním způsobem ovlivnil i vědy o životě. Politická rasistická ideologie se prolnula s některými obory, které se v německy mluvících zemích vyvíjely již od konce 19. století. Mezi ně patřila i tzv. dědičná a rasová hygiena (Erb- und Rassenhygiene) a tzv. rasová biologie (Rassenbiologie). I když bylo možné setkat se i v nacistickém Německu hned s několika koncepty „rasy“, klíčové bylo tzv. statické pojetí rasy. Zatímco se oba obory odvolávaly především na zjednodušené pojetí výsledků výzkumů dědičnosti u člověka (klasická genetika), první se stala součástí medicíny a druhá přírodních věd; rasová biologie byla součástí dlouhodobějšího trendu transformace fyzické antropologie v rasovou nauku (Rassenkunde). Zároveň měly být antropologické poznatky rozšířeny i v sociální oblasti (Sozialanthropologie). Politické cíle nacistického režimu tak měly být legitimovány poznatky exaktních věd. Po okupaci Čech a Moravy se oba tyto obory institucionalizovaly i na tehdejší Německé Karlově univerzitě v Praze (NKU). Zejména rasová biologie měla ve spojení s SS sehrát důležitou roli při plánovaných masových selekcích, respektive plánování genocidní politiky v okupovaných zemích.