ORBIS SCHOLAE

Oznamujeme autorům a čtenářům, že po dohodě s nakladatelstvím Karolinum bude od roku 2024 (ročník 18) časopis Orbis scholae vycházet pouze v elektronické podobě.

Orbis scholae je odborný recenzovaný časopis zaměřený na problematiku školního vzdělávání v jeho širších sociokulturních souvislostech. Cílem časopisu je přispět k porozumění školnímu vzdělávání a jeho rozvoji, k řešení problémů praxe a vzdělávací politiky.

ORBIS SCHOLAE, Vol 3 No 3 (2009), 25–49

Školství očima české veřejnosti: percepce současného stavu a vývoje

[Czech Schooling and Educational system refl ections among general public: perception of current state and recent developments]

Karel Černý, David Greger, Martin Chvál, Eliška Walterová

DOI: https://doi.org/10.14712/23363177.2018.196
zveřejněno: 23. 02. 2018

What do the Czech public think about the current state and development of schooling in the Czech Republic? Is education a priority for general public? What do people think about actors who should contribute to the development of the Czech educational system most? What factors and variables do have an impact on these opinions? The descriptive-style study focusing on these issues is analyzing random sample survey data and tries to offer some possible interpretation of the findings and its implications.

klíčová slova: educational system; development of educational system; evaluation of social actors; public opinion; survey research