Druhé doplněné vydání učebního textu poskytuje studentům všeobecný přehled o ideových východiscích institucionální ekonomie. V přehledných kapitolách autor seznamuje čtenáře s historií a současností nové ekonomické disciplíny, s originální českou ekonomickou terminologií a aplikuje institucionální pravidla na "reálný socialismus" a českou ekonomickou transformaci první pol. 90. let 20. století.
1. PŘEDMLUVA
2. NÁSTIN VÝVOJE ?STARÉHO" A ?NOVÉHO" INSTITUCIONALIZMU V EKONOMII
3. ANTROPOLOGICKÉ ZÁKLADY NEOINSTITUCIONALIZMU: NOVĚ INTERPRETOVANÝ EKONOMICKÝ ČLOVĚK
4. INSTITUCIONÁLNÍ EKONOMIE - EKONOMIE TRANSAKČNÍCH NÁKLADŮ
5. TEORIE VLASTNICKÝCH PRÁV
6. TEORIE SMLUVNÍCH VZTAHŮ
7. TRHY A HIERARCHIE: TEORIE VERTIKÁLNÍ INTEGRACE - LIMITY FIRMY
8. MODERNÍ KORPORACE JAKO FORMA ORGANIZACE
9 KORPORACE JAKO STRUKTURA OVLÁDANÍ ( CORPORATE GOVERNANCE )
10 TEORIE STÁTU (VLÁDY) V NEOINSTITUCIONALNI EKONOMII
11 TEORIE INSTITUCIONÁLNÍ ZMĚNY
12 INSTITUCIONÁLNÍ POHLED NA REÁLNY SOCIALIZMUS
13 INSTITUCIONÁLNÍ POHLED NA EKONOMICKOU TRANSFORMACI
14 SEZNAM POUŽITÉ A DOPORUČENÉ LITERATURY
Učební text je přepracovanou a doplněnou verzí úspěšné učebnice Institucionální ekonomie, kterou v roce 1966 vydalo Karolinum pro potřeby výuky předmětu institucionální ekonomie" v bakalářském studiu oboru ekonomie na Institutu ekonomických studií FSV UK. Původní učebnice je již zcela rozebrána a navíc bylo po osmi letech třeba do přepracované verze zahrnout nové teoretické koncepce, které od té doby v institucionální ekonomii, jež prochází velmi bouřlivým vývojem a patří k nejdynamičtěji se vyvíjejícím teoretickým směrům v soudobé obecné ekonomické teorii, vznikly. Zároveň nový text umožnil zohlednit i výsledky vědecko-výzkumné práce autora v posledních osmi letech, což se promítá zejména do závěrečné, třinácté kapitoly pojednávající o institucionální analýze transformačních procesů v postsocialistických zemích.
Jak sám autor v předmluvě k druhému vydání své učebnice píše, doplnil a rozšířil výklad ve všech tématech o nové teoretické koncepce a poznatky, které se objevily po publikování prvního vydání, a argumentaci na některých místech prohloubil s ohledem na vlastní zkušenosti získané dlouholetým pedagogickým působením na ÍES FSV UK při výuce předmětu ?institucionální ekonomie" (to se týká především metodologických úvah v kapitole 3 ?Antropologické základy institucionální ekonomie: nově interpretovaný ekonomický člověk").
Autor zachoval původní strukturu učebního textu, protože ta velmi vhodně pokrývá základní témata institucionální ekonomie a vytváří tak velmi dobrý základ systematického výkladu institucionální ekonomie na bakalářské úrovni.
Od poloviny 90. let, kdy byl kurz ?institucionální ekonomie" vyučovaný na IES FSV UK téměř exkluzivní záležitostí, došlo i na dalších ekonomických fakultách českých vysokých škol k pozitivnímu vývoji v této oblasti a obdobné kurzy se vyučuji na Vysoké škole ekonomické v Praze, na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na některých dalších ekonomických fakultách. Nicméně žádná jiná učebnice institucionální ekonomie nebyla dosud v České republice napsána.
S ohledem na všechny tyto skutečnosti doporučuji učební text profesora Lubomíra Mlčocha k publikování. Vydat je ho třeba co nejdříve, aby mohl sloužit pro přípravu na zkoušku již v letním semestru akademického roku 20004/2005. Nové vydání učebnice bude sloužit jak studentům IES FSV UK, tak studentům jiných ekonomických fakult. Se značným zájmem se však jistě setká i u studentů dalších společenskovědních disciplin, zejména politologie a sociologie, ale i u širší akademické veřejnosti.
Z recenzního posudku: Prof. Ing. Milan Sojka