Druhá část čtyřdílné řady dokumentů k československým ústavním dějinám obsahuje dokumenty z období 1945–1960. Publikace se člení do dvou částí. První zahrnuje dokumenty z období od Košického vládního programu do přijetí Ústavy 9. 5. 1948. Uvádí dokumenty, které ilustrují vývoj poválečného státu Čechů a Slováků a právního postavení národnostních menšin v Československu. Druhá část nabízí dokumenty do přijetí ústavy v roce 1960.
Ján Gronský docent katedry ústavního práva na PF UK předložil výsledek své mnohaleté, která byla založena již na původním vydání dokumentů k československému ústavnímu vývoji v nakladateleství Karolinum. Výběrem dokumentů a jejich komentováním se totiž dlouhodobě a opravdu fundovaně zabývá a výsledky jeho práce vzbudily zaslouženou pozornost odborné právnické i historické veřejnosti a zejména také studentů. Právě pro studenty se soubor komentovaných dokumentů k československým ústavním dějinám stal vyhledávanou studijní pomůckou hned pro několik předmětů vyučovaných na Právnické fakultě.
Již bylo řečeno, že předkládaný soubor druhého dílu komentovaných dokumentů je doplněnou a přepracovanou verzí původního vydání. Zabývá se obodbím let 1945-1960 a organicky navazuje na první díl. Vtéto souvislosti je možno uvést, že podobně jako u prvního dílu autor doplnil především některé další dokumenty nejen právního, ale u politického a obecně historického významu. Pojednává tedy o ústavním vývoji vjeho nejširších souvislostech a zejména se zabývá předpoklady vzniku nejvýznamnějších ústavních dokumentů, jejich návrhy a poté prováděním. To je nejvíce patrné zejména ve vztahu k Ústavě 9. května 1948, kde díky Gronského dokumentům vystupuje do popředí rozdíl mezi ústavou ?na papíře" a ústavou ?faktickou". Bylo by jistě možné uvést ještě několik dalších dokumentů, které by si publikování pro zvolené období zasloužily, ale je jasné, že je třeba dodržet jistou úměrnost velikosti souboru dokumentů. Velmi výrazně byl doplněn také poznámkový aparát, který z původního vydání dělá skutečnou kritickou edici. Některé dílčí poznámky především k této části práce jsem sdělil osobně autorovi.
Práci Doc. JUDr. Jána Gronského proto plně doporučuji v této upravené a rozšířené podobě k publikování v univerzitním nakladatelství.
Z recenzního posudku: Prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc.
Jak bylo uvedeno již v pojednání o I. dílu komentovaných dokumentů v minulém čísle tohoto časopisu, vydávání těchto sbírek ke studiu historie státu a práva obecně nebo ke studiu historie ústavního práva zvláště, může být velmi záslužnou a současně náročnou prací. Zatímco však mnohé z nich jsou skutečně jen příruční pomůckou obsahující pouze časově uspořádané texty dokumentů a právních předpisů, komentované sbírky, které představuje právě Gronského práce, mají zcela jiný význam a dopad. Nelze proto přehlédnout další krok v realizaci významného projektu, kterým vrcholí dlouhodobé snahy J. Gronského o zdokumentování našich novodobých ústavních dějin.
Jan Filip (Časopis pro právní vědu a praxi 2007, č. 1, str. 93–95)