Monografie vznikla za spolupráce praktických a posudkových lékařů a těmto odbornostem je také zejména určena. Poznatky a informace zde uvedené však představují užitečnou pomůcku pro činnost i dalších lékařů, zdravotníků a odborníků působících v sociálním zabezpečení. Publikace podává souhrnné informace o základních pojmech oborů praktické a posudkové lékařství a o základních pojmech z oblasti sociálního zabezpečení, se kterými se lékaři pracující v primární péči a lékaři pracující v systému sociálního zabezpečení setkávají při své každodenní činnosti. Kniha tak přináší aktuální informace nezbytné pro každodenní práci praktických a posudkových lékařů, vycházející z novel právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení s účinností od 1. ledna 2012 a v oblasti zdravotnictví s účinností od 1. dubna 2012.
Předmluva (S. Býma)
Úvod (M. Emmerová)
1. Role a význam praktických lékařů v systému primární péče
2. Role a význam lékařské posudkové služby v systému sociálního zabezpečení
3. Spolupráce lékařské posudkové služby a zdravotnických zařízení
4. Posuzování zdravotního stavu pro účely systému sociálního zabezpečení
4.1 Posuzování zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění
4.2 Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti pro účely důchodového pojištění
4.3 Posuzování zdravotního stavu pro účely úrazového pojištění zaměstnanců lékařskou posudkovou službou od ledna 2013
4.4 Posuzování zdravotního stavu pro účely státní sociální podpory
4.5 Posuzování zdravotního stavu pro účely dávek osobám se zdravotním postižením
4.6 Posuzování zdravotního stavu pro účely sociálních služeb
4.7 Posuzování zdravotního stavu pro účely pomoci v hmotné nouzi
4.8 Posuzování pro účely sociálně-právní ochrany dětí
5. Právní charakter posudku orgánu lékařské posudkové služby
6. Posudková péče praktických lékařů
6.1 Posudková péče všeobecných praktických lékařů
6.2 Zvláštní aspekty posudkové péče v ordinaci praktických lékařů pro děti a dorost
7. Vzdělávání lékařů
7.1 Vzdělávání praktických lékařů
7.1.1 Všeobecné praktické lékařství - vzdělávací program
7.1.2 Praktické lékařství pro děti a dorost - vzdělávací program
7.2 Vzdělávání posudkových lékařů
8. Etické otázky činnosti praktických a posudkových lékařů
8.1 Etické aspekty činnosti praktických lékařů
8.2 Etické aspekty činnosti posudkových lékařů
Doslov (J. Mareš)
Literatura
Přílohy
Příloha č. 1 vyhlášky č. 493/2002 Sb.
Příloha č. 3 vyhlášky č. 277/2004 Sb.
Použité zkratky
Věcný rejstřík
Souhrn
Summary
Jejich počin naopak přispěje k racionální zdravotně-sociální politice a k jistotě všech participujících lékařů, že jejich činnost je prováděna jak v rámci zákonů, tak především v zájmu posuzovaného občana.
Tato publikace respektuje novelizované zákony a změny tzv. I. fáze sociální reformy z roku 2011, kdy byla přijata celá řada racionalizujících opatření s hlavním úmyslem - ušetřit finanční prostředky veřejného charakteru, posílit centralizaci sociálních služeb, vytvořit jednotné inkasní místo s rozšířenou činností Úřadu práce dle nového zákona.
Primární péče je koordinovaná komplexní zdravotně-sociální péče. Význam této komplexní činnosti je mnohonásobný a je na ní často přímo závislý osud nemocného člověka. Jde o ambulantního týmového lékaře, od jehož kvality jsou většinou závislé další dg. a léčebné postupy. O to významnější je jeho permanentní vzdělávání na poli medicínském i legislativním. Jde často o "osamělého sólistu" za dveřmi jeho ordinace, který nemá kontinuální možnost ověřovat správnost svých postupů. V tom je jejich jakýsi handicap ve srovnání s lékaři v nemocničním zařízení. Jejich posudková činnost tvoří most mezi sférou zdravotní a sociální. Kvalita jejich práce je často určující, jak je realizována posudková činnost a její závěry.
Znalost všech těchto změn je velmi důležitá a pružné zapracování nových směrnic do nové publikace je velmi důležitým počinem, neboť zajistí správné rozhodování ve velmi citlivé oblasti zdravotně-sociální.
Z recenzního posudku: doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.
Pro všeobecného praktického lékaře je obtížné se orientovat a zachytit veškeré nové informace, které přináší nejen nezadržitelný a neustálý vývoj lékařské vědy, ale i nové právní předpisy, které upravují jejich činnost Stejně jako jsou na pomoc lékařům v klinické praxi vytvářeny doporučené diagnostické a terapeutické postupy, může proto předkládaná publikace, autorů Libuše Čeledové a Bohumila Seiferta, být kompasem v orientaci praktických a posudkových lékařů v nové legislativě, kterou přináší zdravotnická a sociální reforma v roce 2012.
Jsem rád, že kniha začíná zdůrazněním role a významu praktických lékařů nejen v posudkové péči, ale i v celém systému zdravotní péče. Ostatně nezastupitelnost úlohy praktických lékařů v primární péči a posudkových lékařů v sociálním zabezpečení byla již opakovaně potvrzena v dějinách medicíny.
Stěžejní kapitolou pro praktické lékaře je Posuzování zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění. V kapitole vzdělávání praktických lékařů je uvedena aktuálně platná verze vzdělávacího programu v oborech praktického lékařství. V závěrečné kapitole jsou zdůrazněny etické aspekty činností praktických a posudkových lékařů. Posudková rozhodnutí praktických i posudkových lékařů, prováděná v bio-psycho-sociálním kontextu posuzovaného mají vždy etické souvislosti a kladou vysoké odborné i morální nároky na lékaře.
Moderně koncipovaná monografie je primárně určena jako pro praktické a posudkové lékaře, ale poskytne potřebné informace i dalším zdravotnickým odborníkům a studentům lékařských fakult.
Interdisciplinární pojetí knihy, obsahující poslední znalosti a poznatky v posudkové péči praktických lékařů a v posudkové činnosti posudkových lékařů, je ojedinělým a tolik potřebným krokem k lepšímu pochopení těsně spolupracujících kolegů.
Z recenzního posudku: Doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc.