Monografie představuje aktivity misionářů z české provincie Tovaryšstva Ježíšova, kteří v 17. a 18. století působili na území španělských zámořských kolonií, konkrétně pak Mexika a Filipín. Na základě dosud nepublikovaných a v některých případech i neznámých archivních dokumentů je analyzováno nejen faktické působení misionářů, ale i obraz, který vytvářeli o svých působištích a o sobě sama, to vše na pozadí dramatických hospodářských, sociálních a kulturních změn, probíhajících v Evropě i v jejích zámořských državách.
Dvě zkušené a uznávané autorky textů k problematice misijní činnosti jezuitů z České provincie resp. Moravských bratří v Americe (připomínám jejich znamenité disertace a desítky studií i vystoupení na mezinárodních konferencích, které v uplynulých deseti letech věnovaly tématu sledovanému z různých úhlů pohledu) předkládají jakési shrnutí výsledků svého výzkumu v archivech českých, španělských, italských a mexických, obohacených studiem materiálů v Britské knihovně. Nečiní tak syntetickou monografií, ale jednotlivými kapitolami zaměřenými na různé okruhy sledované problematiky, vymezené buďto tematicky nebo regionálně.
Křížová se tak zamýšlí nad novými přístupy k pramenům, které jsou využívány ke studiu nebo prostě jen předkládány zvídavým čtenářům v některých případech už víc než dvě stě let (Nuevos modos a acercarse a las misiones jesuíticas ultramarinas), s potřebnou mírou racionality se vrací ke staré diskusi o identitě středoevropských misionářů (Identidades inciertas de los misioneros jesuitas centroeuropeos), zasazuje činnost středoevropských misionářů v zámoří do širšího rámce (La actuación de los jesuitas de la Provincia de Bohemia en las colonias espaňolas de ultramar, siglos XVII y XVIII), aby ve svém posledním příspěvku připravila obsáhlý komentář k edici pamětního spisu Josef Göbela podle exempláře uloženého v Mexickém národním archivu (Misioneros jesuitas y la competición internacionál por America: El caso de Jose Göbel y su memorial al Emperador Alemán).
Binkovou potom zajímaly aktivity jezuitů z České provincie na Filipinach a Marianách (Las islas Filipinas y Marianas y su evangelización: Contribución de los misioneros jesuitas de la Provinciia de Bohemia), geografická a kartografická činnost jezuitu ze střední Evropě v severozápadním Mexiku (La herencia jesuitica y la Ilustración: el caso de la geografia y cartografía del Moroeste de Mexico, spolu s Carlosem Lazcanem) a nakonec, nepochybně inspirována přinejmenším v titulu svého textu Josef Polišenským, hledá rovnováhu trojúhelníku Evropy, Mexika a Filipín (El triángulo Europa-México-Filipinas).
Autorky přizvaly k práci na svém textu další tři autory. Žádný z nich sice nemá se studiem českých "zámořských" jezuitik takové zkušenosti jako Binková a Křížová, i oni však napsali zajímavé příspěvky. Toto konstatování platí především o textu Pavla Zavadila (Frustration y desilusión de los jesuitas bohemios en las misiones del Nuevo Mundo), v němž shromáždil svědectví jisté deziluze Středoevropanů odjíždějících za moře s velkým zápalem a očekáváním, vystavených však ve zcela odlišných klimatických podmínkách často přezírání ze strany španělských řádových bratří a úředníků, permanentnímu tlaku zcela odlišného duchovního prostředí a v neposlední řadě v některých případech také prostému strachu o život, jehož ztráta hrozila v případě indiánských revolt. Zavadil přitom hledá společné rysy jednotlivých případů a přináší tak neobvyklý pohled na problém zmiňovaný sice už dříve, nikdy ne však v takto ucelené podobě.
Publikace je užitečný příspěvek k mapování aktivit příslušníků jezuitského řádu České provincie ve španělské říši sedmnáctého a osmnáctého století v Americe a na tichomorských ostrovech náležejících administrativně do Nového Španělska. Práce není jen přínosem pro poznání vztahů české společnosti k regionu, ale především dalším kvalitním rozhojněním rozsáhlé bibliografie k problematice jezuitských misií ve španělských državách.
Z recenzního posudku: Prof. dr. Josef Opatrný
On the whole one can say that the monograph is not only an exploit beyond the legendary Pillars of Hercules with individual members of the Bohemian province, but a meaningful expansion of the horizons of all readers interested in the Jesuit mission in the New World, whether its historical and ideological dimension or its cultural and social implications in the broad sense. Above all, credit has to be given to the work of Simona Binková and Markéta Křížová as authors, editors and translators who present the reader with a text distinctive for undeniable qualities, revealing not only new sources but also providing intellectual impulses for further investigation and reflection.
Jana Černá (Acta Comeniana, 30/LIV/2016, pp. 237-242, International Review of Comenius Studies and Early Modern Intellectual History)