Atlas náboženství Česka představuje první rozsáhlou a ucelenou geografickou analýzu náboženské krajiny Česka a jejích proměn od počátku transformace společnosti po roce 1989. Atlas je rozdělen do tří částí: první část seznamuje s regionálním rozložením vybraných náboženských skupin obyvatel, druhá část se na příkladu deseti modelových území zaměřuje na rozmístění sakrálních objektů v krajině a třetí část analyzuje souvislosti náboženství a vybraných prostorových, socioekonomických a demografických jevů. Každá kapitola sestává z kartografické a z textové části, které vysvětlují rozložení analyzovaného jevu v prostoru v obecném kontextu. Atlas tedy vysvětluje prostorové aspekty religiozity české společnosti a reflektuje její minulý i současný vývoj, rozmanitost a ovlivnění globálními trendy.
Předložený tematický atlas s názvem "Atlas náboženství Česka" představuje první komplexní dílo zpracovávající detailní analýzu religiózní krajiny České republiky. Autorskému kolektivu se podařilo detailně popsat charakter religiozity české společnosti. Vyzdvihnout lze zejména zpracování uvedené problematiky z více pohledů, kdy v jednotlivých částech atlasu je kombinováno geografické, historické, demografické a sociologické hledisko. Zároveň se tvůrcům atlasu podařilo přehlednou formou prezentovat hlavní souvisejícíjevy a popsat jejich vliv na religiozitu společnosti.
Z recenzního posudku: Mgr. Bc. Zdeněk Stachoň, Ph.D.
Atlas širšího kolektivu autorů z geografických kateder Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pod vedením dr. Tomáše Havlíčka je velice přínosným kartografickým dílem, které je svým zpracováním přístupné širší veřejnosti. Jedná se o první dílo tohoto zaměření v Česku, a byť by se mohlo zdát, že v převážně ateizované společnosti nemá náboženství velký význam, hlubší analýza a kartografické zpracování tohoto fenoménu lidské společnosti je i pro českou společnost nesmírně důležité.
Z recenzního posudku: prof. RNDr. Vladimír Baar, CSc.