AUC HISTORIA UNIVERSITATIS CAROLINAE PRAGENSIS, Vol 55 No 1 (2015), 107–122

Péter Haraszti Szabó

The Effects on the University of Prague to the Hungarian Royal Court in the Fourteenth Century The University of Prague played a central role in the education of the Hungarians in the 14th century. From the identified career paths, it has been made clear that many of them belonged to the Royal Court at least with family bonds. Why was it worthwhile for them to study at a university, in order to be part of the court? According to Peter Moraw, university studies were also persuasive enough to compete with the traditional factors of military service or family backgrounds and wealth, in order to attend the royal court. Prague was indeed a very illustrious element of the educational web of Central Europe, but apart from Moraw, there is another observation in defining the importance of university studies: the majority of Hungarian noble students in Prague came from the courtly nobility, so the exemplary role of the Hungarian Angevin Kings can be suggested here. But this function will be discussed in detail at another stage of my research. Význam pražské univerzity pro uherský královský dvůr ve 14. století Pražská univerzita sehrála ústřední roli v uherském vzdělávání ve 14. století. Na základě identifikace profesních drah jejích studentů uherského původu autor ukazuje, že mnozí z nich náleželi ke královskému dvoru, a to přinejmenším svými rodinnými vazbami. Proč se jim tedy vyplatilo věnovat se studiu na univerzitě? Podle Petera Morawa univerzitní studia měla dostatečnou váhu na to, aby mohla soutěžit s ostatními tradičními faktory přispívajícími k přijetí na královský dvůr, jako byla vojenská služba, rodinné zázemí či bohatství. Praha byla velmi proslulým místem ve vzdělávací síti střední Evropy. Vedle kritérií uvedených P. Morawem existují i další, určující význam univerzitních studií. Většina uherských šlechtických studentů na pražské univerzitě pocházela z dvorské nobility, takže lze hypoteticky předpokládat, že velkou roli hrál příklad uherských anjouovských králů. Tento aspekt však bude probrán v jiné fázi autorova výzkumu.

klíčová slova: Hungarian students; Career paths; Hungarian Royal Court; Medieval University in Prague