AUC HISTORIA UNIVERSITATIS CAROLINAE PRAGENSIS, Vol 55 No 1 (2015), 123–130

Uberto Decembrio: A Humanist in Prague at the End of the Fourteenth Century

Daniela Pagliara

Uberto Decembrio: A Humanist in Prague at the End of the Fourteenth Century Two brief letters, written by Uberto Decembrio during a diplomatic mission on behalf of Gian Galezzo Visconti, provide a lively sketch of Bohemian life and customs at the end of the 14th century, as seen through the eyes of an Italian humanist. In the wake of the travel reports, the epistles also offer subject matter related to the cultural policies of Charles IV, creator of the the Studium Generale as well as a tireless promoter of the development of the arts. The Italian scholar reveals his intellectual curiosity and ethnographic interests as well, describing aspects and the unusual habits of the city of Prague, while not shying away from expressing a personal opinion. Uberto Decembrio: humanista v Praze na konci čtrnáctého století Uberto Decembrio z Vigevana se zatím dočkal jen malé vědecké pozornosti a pouze nemnoho z jeho děl bylo vydáno tiskem. Od roku 1391 působil jako sekretář Petra Filargi z Kandie, františkánského teologa na viskontiovském dvoře a biskupa novarského, kterého v roce 1393 doprovázel na jeho diplomatické misi do Prahy, v níž strávil přibližně dva roky. Během této doby měl možnost pozorovat některé zvyky a zvláštnosti pražského města i jeho univerzity, již charakterizoval těmito slovy: „Studium hic satis magnum viget in artibus, potissimum in theologica facultate: in legibus vero et medicina non ita.“ Své dojmy a postřehy shrnul Uberto Decembrio ve dvou dopisech napsaných svému příteli a zachovaných v rukopise v Ambrosiánské knihovně v Miláně. Oba listy představují historické doklady značné důležitosti, protože poskytují nejenom jeden z nejstarších popisů Prahy od humanistického autora (třebaže Petrarka ve svém popisu cesty do Prahy z roku 1356 již dříve zachytil některé své dojmy z města), ale jsou také výsledkem osobního pozorování. Decembriova práce prozrazuje vedle jeho humanistického vzdělání a studia Platona také autorovu intelektuální zvědavost a etnografické zájmy. Decembrio tak popisuje například kohoutí zápasy, Karlův most se šestnácti klenbami a velkolepost svatovítské katedrály. Druhý dopis končí úvahami o původu pojmenování českých zemí. Uberto Decembrio se dotýká také vraždy sv. Václava a vyjadřuje s ní svůj bolestivý nesouhlas.

klíčová slova: Bohemia; Italian Humanism; Charles IV; the Prague University; geographical and chorographic literature