Monografie se zabývá vývojovými aspekty pohybu současného člověka v okolním prostředí. Odkazuje k základům pohybu suchozemských obratlovců, kteří před 360 miliony lety kolonizovali souš planety. Kniha je postavena na řadě kvalifikačních objektivizačních studií a obsahuje dosažitelnou relevantní odbornou literaturou z oborů kineziologie, fyzioterapie, paleontologické antropologie, biologie, neurologie a sportu. Úmyslně není zmíněn aspekt psychologický, který by rozměr díla neúměrně rozšířil.
Principy fylogeneze lokomoce obratlovců ovlivňují náš každodenní život. Předkládaná publikace by měla sloužit k iniciaci odborné diskuse v této oblasti a jako zdroj poznatků pro studenty věd o sportu, fyzioterapie a antropologie. Kniha se snaží osvětlit některé obecně platné principy lidské lokomoce a může se tak stát zdrojem inspirace pro cvičitele, trenéry, sportovce, ale i pro další zájemce z řad laické veřejnosti.
Vzhledem k mé profesi evolučního antropologa a paleoantropologa a primatologa mě kniha primárně velmi zaujala. Snaží se totiž analyzovat "vrstvení" formování lokomoce člověka od těch nej starších fází lokomoce obratlovců ve vodě, přes postupný přechod na souš a osvojování si kvadrupední savčí lokomoce až po vývoj lokomoce u hominidů - tedy lidoopích předků člověka v miocénu, australopitéků v pliocénu a rodu Homo v průběhu třetihor. Tento přístup je úzce provázaný s ontogenetickým vývojem lokomoce člověka od kojence až po dospělé jedince. To vše je pak dokládáno empirickým materiálem z výzkumu různých odvětví sportu, na amatérské i profesionální úrovni, a dalších lidských aktivit se specifickou lokomocí, včetně výzkumu některých skupin pohybově handicapovaných jedinců. Kniha má logickou strukturu od historie výzkumu lidské lokomoce, přes evoluci lokomoce u obratlovců a její možnou reflexi na basální nervové i pohybově a staticky lokomočních funkcích a koordinaci archetypálních pohybových vzorců, přes fázi kvadrupedie až po vznik bipedie u prvních hominidů a její další fylogenetický a ontogenetický vývoj. Důležitou součástí je i reflexe těchto pohybových a lokomočních vzorců v jednotlivých sportovních odvětvích i dalších lidských činnostech. Nedílnou součástí jsou i praktické závěry pro zkoumané sportovní disciplíny i pro některé skupiny pohybově handicapovaných jedinců.
V přílohách jsou pak některé specializované výzkumy, které mohou být užitečné pro trenéry a sportovce. Literatura je velmi rozsáhlá a poskytuje velmi dobrý přehled znalostí z jednotlivých oblastí, kterými se kniha zabývá.
Knihu "Fylogeneze lidské lokomoce" považuji, i přes některé problematičtější úseky, za velmi dobrý počin ve zcela nové oblasti věd o člověku. Poskytuje zcela nový integrální a neotřelý pohled na evoluci lidské lokomoce, a to včetně zahrnutí ontogenetického rozměru evoluce lidské lokomoce, pohledu s nímž poprvé, a velmi úspěšně, vstoupil do vědeckého povědomí Stephen Jay Gould se svojí knihou Ontogeny and Phytogeny. Samozřejmě jsem dalek srovnávat obě tématiky, ale ukazuje se, že právě takový integrální evolučně ontogenetický pohled může vnést nové pohledu na dlouho zkoumanou problematiku. Některé z částí knihy jsou vskutku pozoruhodné svým inovativním pohledem na fylogenezi lidské lokomoce a i kniha jako celek nabízí širokému spektru potenciálních čtenářů nové informace a pohledy na problematiku lidské lokomoce v celé škále lidských činností.
Z recenzního posudku: Doc. RNDr. Václav Vančata, CSc.
Jde o rozsáhlé společné dílo katedry sportů v přírodě jejích žáků i jejich vedoucího, které má svoje výhody různého přístupu a nevýhody, že se stejný problém vykládá jinými slovy, což ale dokazuje, že lidské myšlení není jednotné; je naopak individuální a proto nutí k diskusi, kterou lze dospět k přesnějšímu výsledku. Svoje poznatky autoři konfrontovali vždy s rozsáhlými literárními údaji zabývajícími se obdobnou problematikou.
Snažili se o spolehlivou objektivní dokumentaci svých pozorování ve shodě s Evidence Based Medicine, protože jde o práci jak profesionálních pracovníků ve sportu, tak i fyzioterapeutů pracujících jak s pohybem ADL, tak i s pohybem sportovním jak v normálních, tak i v patologických poměrech. K tomu účelu použili vždy souběžně více vyšetřovacích metod, fotografie, kamerový videozáznam, EMG, kinematické vyšetření, analýzy zátěže na plantách nohou a věnovali objektivní vyšetřovací technice i jejímu hodnocení i možností omylů celou samostatnou kapitolu.
Za velmi cenný přínos považuji vývojovou studii lokomočního pohybu od nejstarší doby jak ve vodě, tak i na souši. Chceme-li porozumět průběhu pohybové lokomoční funkce člověka jakéhokoli druhu pohybu ADL i pohybu ve sportu, musíme sledovat vývoj lokomoce od jejích začátků a vidět zachované stálé prvky, které se sice nemusí projevovat přímo, ale ovlivňují přesto současný lokomoční pohyb jakéhokoli druhu od ADL až po sportovní pohyby. Dokazuje to např. i Vojtův přístup k fylogenetické i ontogenetické části pohybového vývoje člověka, ve které se ukazuje, že u bipedálního člověka funguje stále (třebaže někdy jen naznačené) zkřížený průběh quadrupedální lokomoce a je zřetelně viditelný v pohybové ontogeneze a ustupuje do pozadí, ale nezaniká ani u dokonalé a bezpečné bipedální lokomoce, ale projevuje se i v jiných formách lokomočního pohybu zejména ve sportu.
Práce je vybavena velkým množstvím krásných a poučných obrazů, které dokazují dokonalou prostorovou představivost autora promítnutou do plošného dvojrozměrného obrazu, ze kterého je třetí rozměr zřetelně vidět. Tato názorná dokumentace přesvědčí i ty čtenáře, pro které je doprovodný text nesnadným. Monografie většího a různého obsahuje svým zpracováním přístupná široké veřejnosti, sportovním odborníkům a zejména studentům zajímajícím se o kinesiologii pohybové funkce, ale i pro studenty fyzioterapie.
Z recenzního posudku: doc. MUDr. F. Véle, CSc.